Ambasador

Dl. Nurbakh RUSTEMOV

Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Kazahstan în România


Născut în anul 1965.

Studii superioare: drept, specialist în relații internaționale și profesor de limba engleză.

Doctor în Științe Economice.

1987 - 1992  – a ocupat funcții importante în organele publice centrale ale Kazahstanului.

Din anul 1992 activează în cadrul MAE al Republicii Kazahstan. 

1996 - 1997 expert superior al Consiliului Economic Superior de pe lîngă Președintele Republicii Kazahstan.

1997 – 1998 – Șeful Cancelariei prim-ministrului Republicii Kazahstan.

1999 - 2009  – Deputat al Majilisului Parlamentului Republicii Kazahstan II, III, IV convocări, președinte al Comisiei pentru Afaceri Internaționale, Apărare și Securitate.

2009 - 2010 – Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Kazahstan în Republica Islamică Iran.

2010 - 2011 – Ambasador cu misiuni speciale în cadrul MAE al Republicii Kazahstan.

Din aprilie 2013 până în septembrie 2019 – Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Kazahstan în Ungaria.

Din noiembrie 2013 până în septembrie 2019 – Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Kazahstan în Republica Macedonia, prin cumul.

Din februarie 2014 până în septembrie 2019-Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Kazahstan în Republica Serbia, prin cumul.

Prin Decretul Președintelui Republicii Kazahstan, la data de 30 septembrie 2019, a fost numit Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Kazahstan în România.

Decorat cu ordinele: «Parasat», «Kurmet», «Flagul Serbiei de rangul II», «Crucea Medie a Ungariei».

Rang diplomatic – Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar de prima clasă.

Vorbește limba engleză și turcă.

Căsătorit, doi copii.

Created at : 30.09.2019, 13:45, Updated at : 1.10.2019, 10:00