Kasakhstanere i Petsamo-Kirkenes operasjonen i 1944

Fra 7. oktober til 1. november 1944 gjennomførte Sovjetunionen Petsamo-Kirkenes operasjonen som resulterte i at de tyske troppene ble jaget ut av den sovjetiske delen av nordområdene, Nord-Finland og Nord-Norge.

Angrepsoperasjonen ble utført av tropper fra Den karelske fronten og Den sovjetiske marines Nordflåte. Ifølge åpne kilder deltok mer enn 130.000 sovjetiske soldater i den. Under operasjonen hadde den sovjetiske siden 6.084 døde og 15.149 syke og sårede. Operasjonen ble en av de viktigste begivenhetene i Norges historie som faktisk markerte begynnelsen på landets frigjøring.

Svært lite er kjent om kasakshtanernes deltakelse fordi dette emnet praktisk talt ikke har blitt undersøkt. Det er mulig at dette skyldes at de militære enhetene til Den karelske fronten og den Nordflåten ikke ble organisert i Kasakhstan (i motsetning til de berømte kasakhstanske enhetene som deltok i slagene om Moskva, Stalingrad, på Kursk og flere andre slag).

Samtidig får man en viss forståelse av situasjonen ved å se på analysen fra Databasen for døde og savnede soldater under andre verdenskrig som ble mobilisert fra dagens Kasakhstan (https://mod.gov.kz/memorial/pages/a/a1.html). Den inneholder opplysninger om rundt 600.000 døde og savnede kasakhstanere.

Databasen opplyser om rundt hundre kasakhstanere som tjenestegjorde ved Den karelske fronten og Nordflåten og som døde eller forsvant i oktober-november 1944 (dette tallet inkluderer ikke hundrevis av navn på soldater der de man ikke finner opplysninger om deres siste tjenestested). Av disse tjenestegjrde 65 kasakhstanere i enheter som direkte var involvert i Petsamo-Kirkenes operasjonen, og det er høyt sannsynlig at de døde under denne operasjonen.

Vedlagt føger den ovennevnte listen. Opplysningene i listen presenteres på russisk i formen de er registrert i databasene.

Dette forskningen bør videreføres.


 

Liste over kasakhstanere som døde i Petsamo-Kirkenes operasjonen


ФИО

Дата рождения

Место рождения

Дата и место призыва

Последнее место службы

Звание

Причина выбытия

Дата выбытия

Примечания

1.      

Акибаев Жмагали 

1910

Семипалатинская обл., Бельагачский р-н, д. Вагим

1941, Бельагачский РВК, Казахская ССР, Семипалатинская обл., Бельагачский р-н

10 Гв. Сд

мл. сержант

убит

07.10.1944


2.      

Аникин Михаил Степанович

1915

г. Ленинград, ул. Джержинского, 38

1941, Цюрупинский РВК, Казахская ССР, Павлодарская обл., Цюрупинский р-н

10 Гв. Сд

красноармеец

убит

16.10.1944


3.      

Асулханов Даниар 

1917

Восточно-Казахстанская обл., Самарский р-н, д. Акуловская

1939, Самарский РВК, Казахская ССР, Восточно-Казахстанская обл., Самарский р-н

10 Гв. Сд

ефрейтор

убит

07.10.1944


4.      

Аяпергенов Сапаргали

1913

Алма-Атинская обл., Талды-Курганский р-н, Утенайский с/с

1941, Талды-Курганский РВК, Казахская ССР, Алма-Атинская обл., Талды-Курганский р-н

10 Гв. Сд

красноармеец

убит

09.10.1944


5.      

Балуткин Алексей Григорьевич

1919

Красноярский край, Абанский р-н, д. Мангорск

1938, Алма-Атинский РВК, Казахская ССР, Алма-Атинская обл., Алма-Атинский р-н

10 Гв. Сд

гв. майор

умер от ран

10/11/1944


6.      

Браверман Зевлин Зауйминович

1924

Измаильская обл., Саратский р-н, Байранча с/с

1942, Шортандинский РВК, Казахская ССР, Акмолинская обл., Шортандинский р-н

10 Гв. Сд

красноармеец

убит

10/10/1944


7.      

Габдулин Рахмат 

1924

Павлодарская обл., Баян-Аульский р-н, с. Б.-Аул

1942, Баян-Аульский РВК, Казахская ССР, Павлодарская обл., Баян-Аульский р-н

10 Гв. Сд

мл. сержант

убит

10/10/1944


8.      

Желовчинов Косум 

1916

Казахская ССР, Семипалатинская обл., Каркаралинский р-н

1939, К.-Караганский РВК, Казахская ССР, Семипалатинская обл., К.-Караганский р-н

10 Гв. Сд

ефрейтор

убит

10/10/1944


9.      

Землянова Мария Никитовна

1923

Северо-Казахстанская обл., ст. Мамлютка, с. Белое

1943, Мамлютский РВК, Казахская ССР, Северо-Казахстанская обл., Мамлютский р-н

10 Гв. Сд

ефрейтор

убит

10/10/1944


10.    

Кубатбеков Алимбой 

1918

Киргизская ССР, Джамбулская обл., Джамбулский р-н, Точехинский с/с

1940, Джамбулский РВК, Казахская ССР, Джамбулская обл., Джамбулский р-н

10 Гв. Сд

мл. сержант

убит

10/9/1944


11.    

Лавринов Николай Николаевич

1922

Кустанайская обл., Пресногорьковский р-н, Пресно-Редутский с/с

__.09.1942, Пресногорьковский РВК, Казахская ССР, Кустанайская обл., Пресногорьковский р-н

10 Гв. Сд

красноармеец

убит

10/15/1944


12.    

Лукьянов Степан Михайлович

1918

Акмолинская обл., Щучинский р-н, Веденовский с/с

1939, Щучинский РВК, Казахская ССР, Акмолинская обл., Щучинский р-н

10 Гв. сд

гв. красноармеец

убит

10/16/1944


13.    

Оспанов Сейситай 

1908

Казахская ССР, Каратальский р-н, с. Дюнгинс

1941, Талды-Курганский РВК, Казахская ССР, Алма-Атинская обл., Талды-Курганский р-н

10 Гв. сд

ефрейтор

убит

10/7/1944


14.    

Сериков Сауранбай 

1905

Алма-Атинская обл., Талды-Курганский р-н, Чубаровский с/с

1941, Талды-Курганский РВК, Казахская ССР, Алма-Атинская обл., Талды-Курганский р-н

10 Гв. сд

красноармеец

убит

10/11/1944


15.    

Сорокин Иван Андреевич

1915

Восточно-Казахстанская обл., Кировский р-н

1941, Кировский РВК, Казахская ССР, Восточно-Казахстанская обл., Кировский р-н

10 Гв. сд

красноармеец

убит

10/14/1944


16.    

Углицкий Иосиф Михайлович

1908

Северо-Казахстанская обл., Приишимский р-н, х. Пролетаровка

__.10.1942, Петропавловский ГВК, Казахская ССР, Северо-Казахстанская обл., г. Петропавловск

10 Гв. сд

красноармеец

убит

10/7/1944


17.    

Шалгинбаев Бек 

1907

Алма-Атинская обл., Талды-Курган

1941, Талды-Курганский РВК, Казахская ССР, Алма-Атинская обл., Талды-Курганский р-н

10 Гв. сд

красноармеец

убит

10/7/1944


18.    

Базгеев Саганбек 

1907

Алма-Атинская обл., Аксуский р-н

Аксуский РВК, Казахская ССР, Алма-Атинская обл., Аксуский р-н

114 сд штаб

красноармеец

убит

10/17/1944


19.    

Белоглазов Степан Тимофеевич

1909

Кустанайская обл., Мендыгаринский р-н

Мендыгаринский РВК, Казахская ССР, Кустанайская обл., Мендыгаринский р-н

114 сд штаб

красноармеец

убит

10/21/1944


20.    

Сарсенок Улукбак 

1906

Чимкентская обл., Сырдарья, Кировский р-н

Пахта-Аральский РВК, Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл., Пахта-Аральский р-н

114 сд штаб

красноармеец

убит

10/19/1944


21.    

Джабанов Княшь 

1924

Казахская ССР, Акмолинская обл., Кургалджинский р-н

Кургальджинский РВК, Казахская ССР, Карагандинская обл., Кургальджинский р-н

14 Арм.

гв. рядовой

убит

10/27/1944


22.    

Ткаченко Григорий Георгиевич

1919


Бескарагайский РВК, Казахская ССР, Павлодарская обл., Бескарагайский р-н

14 Арм. 284 ОМБОН

сержант

умер от ран

10/19/1944


23.    

Гребенюк Степан Александрович

1910

Сумская обл., Саланьецкий с/с, д. Галоньец

Цюрупинский РВК, Казахская ССР, Павлодарская обл., Цюрупинский р-н

14 сд

красноармеец

пропал без вести

10/13/1944


24.    

Губойдулин Гайнаян 

1919

Павлодарская обл., г. Павлодар

1939, Павлодарский ГВК, Казахская ССР, Павлодарская обл., г. Павлодар

14 сд

мл. сержант

убит

10/23/1944


25.    

Кахарманов Сартай 

1901

Казахская ССР, Абаевский р-н, Акмовенский с/с, с. Акмовень

Семипалатинский ГВК, Казахская ССР, Семипалатинская обл., г. Семипалатинск

14 сд

красноармеец

пропал без вести

10/11/1944


26.    

Семенов Валентин Яковлевич

1924

г. Петропавловск, ул. Ж.Д., 48

1942, Петропавловский ГВК, Казахская ССР, Северо-Казахстанская обл., г. Петропавловск

14 сд

мл. сержант

убит

10/22/1944


27.    

Семенова Александра Егоровна

1922

г. Витебск, ш. Суржское

Чимкентский ГВК, Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл., г. Чимкент

14 сд

ефрейтор

убита

10/7/1944


28.    

Ташимов Жандус 

1914

Акмолинская обл., Сталинский р-н, а. Мустаж

1941, Сталинский РВК, Казахская ССР, Акмолинская обл., Сталинский р-н

14 сд

красноармеец

пропал без вести

10/11/1944


29.    

Чуйко Дмитрий Михайлович

1906

Акмолинская обл., Атбасарский р-н, Самярский с/с, д. Самяр

Джамбулский РВК, Казахская ССР, Джамбулская обл., г. Джамбул

14 сд

красноармеец

убит

10/7/1944


30.    

Яцун Иван Власович

1912

Северо-Казахстанская обл., Советский р-н, с. Власовка

1941, Советский РВК, Казахская ССР, Северо-Казахстанская обл., Советский р-н

14 сд

ст. лейтенант

убит

10/23/1944


31.    

Шатерников Юрий Александрович

1920

г. Саратов

Ленинский РВК, Казахская ССР, г. Семипалатинск, Ленинский р-н

205 сд

сержант

умер от ран

10/29/1944


32.    

Кашавкин Егор Григорьевич

1913


17.06.1942 Молотовский РВК, Казахская ССР, Акмолинская обл., Молотовский р-н

310 СД

мл. сержант

пропал без вести

__.10.1944


33.    

Утегенов Слям 

1915

Казахская ССР, Акмолинская обл., Атбасарский р-н, с. Падолжино

26.08.1942 Атбасарский РВК, Казахская ССР, Акмолинская обл., Атбасарский р-н

310 СД

солдат

пропал без вести

__.11.1944


34.    

Буркутов Каныбай 

1922

Гурьевская обл., Магнитовский р-н, д. Джармейск

15.03.1942, Тавшенский РВК, Казахская ССР, Гурьевская обл.

367 сд

красноармеец

убит

10/20/1944


35.    

Подолько Николай Павлович

1919

Акмолинская обл., Макинский р-н

Макинский РВК, Казахская ССР, Акмолинская обл., Макинский р-н

368 сд

красноармеец

убит

10/12/1944


36.    

Ахметов Кузбах 

1915

Акмолинская обл., Кулгаджинский р-н, Алакульский с/с

__.05.1942, Кулгаджинский РВК, Казахская ССР, Акмолинская обл.

45 сд

красноармеец

убит

23.10.1944


37.    

Даурамбеков Алтабай 

1918

Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл., Тюлькубасский р-н

03.09.1939, Сайрамский РВК, Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл., Сайрамский р-н

45 сд

ст. сержант

убит

10/23/1944


38.    

Мукушев Куандык 

1924

Казахская ССР, Акмолинская обл., Новочеркасский р-н, к/з "Алгавас"

08.01.1943, Новочеркасский РВК, Казахская ССР, Акмолинская обл., Новочеркасский р-н

45 сд

ефрейтор

убит

10/23/1944


39.    

Сарсинбаев Сергазы 

1924

Акмолинская обл., Новочеркасский р-н, Петровский с/с

23.08.1942, Новочеркасский РВК, Казахская ССР, Акмолинская обл., Новочеркасский р-н

45 сд

красноармеец

убит

10/23/1944


40.    

Шведов Алексей Сафронович

1922

Северо-Казахстанская обл., Булаевский р-н

29.12.1941, Булаевский РВК, Казахская ССР, Северо-Казахстанская обл., Булаевский р-н

45 сд

сержант

убит

10/19/1944


41.    

Ашуркин Дмитрий Степанович

1912

Алтайский край, Локтевский р-н, с. Локоть

06.09.1941, Больше-Нарымский РВК, Казахская ССР, Восточно-Казахстанская обл., Больше-Нарымский р-н

65 сд

рядовой

убит

07.10.1944


42.    

Жубанбаев Амед Иманович

1918

Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл., Казалинский р-н, к/з Амангельды

1939, Казалинский РВК, Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл., Казалинский р-н

65 сд

лейтенант

убит

10/24/1944

Первичное место захоронения Норвегия, квадрат 1236, северная часть Норвегии (ОБД «Мемориал» МО РФ)

43.    

Каточ Николай Федорович

1925

Алтайский край, Кочковский р-н, с. Решето

01.01.1943, Балхашский ГВК, Казахская ССР, Карагандинская обл., г. Балхаш

65 сд

рядовой

убит

10/15/1944


44.    

Кужбанов Шам Кужбанович

1922

Казахская ССР, Гурьевская обл., г. Форт Шевченко, ул. Туркменская, 137

15.12.1941, Шевченковский РВК, Казахская ССР, Гурьевская обл., Шевченковский р-н

65 сд

мл. лейтенант

убит

10/7/1944


45.    

Молдабеков Куаншнек 

1907

Чимкентская обл., Чаянский р-н, сельхозартель "Казан-Ту"

01.10.1941, Чаяновский РВК, Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл., Чаяновский р-н

65 сд

рядовой

убит

10/12/1944


46.    

Сторожев Сафрон Алексеевич

1899

Северо-Казахстанская обл., Соколовский р-н, Долматовский с/с

14.12.1943, Далматовский РВК, Казахская ССР, Севеор-Казахстанская обл.

65 сд

рядовой

умер от ран

10/15/1944


47.    

Смолин Яков Николаевич

1911

Акмолинская обл., Молотовский р-н, д. Сындакта

1941, Молотовский РВК, Казахская ССР, Акмолинская обл., Молотовский р-н

67 сд

мл. сержант

пропал без вести

10/1/1944


48.    

Гончаров Федор Леонтьевич

1912

Акмолинская обл., Варендинский р-н, с. Викторовка

Атбасарский РВК, Казахская ССР, Акмолинская обл., Атбасарский р-н

69 морская стрелк. бр.

капитан

убит

10/21/1944


49.    

Заболотский Андрей Николаевич

1906

Северо-Казахстанская обл., г. Петропавловск, д. Ново-Каменск

Петропавловский ГВК, Казахская ССР, Северо-Казахстанская обл., г. Петропавловск

69 морская стрелк. бр.

красноармеец

убит

10/20/1944


50.    

Змановский Дмитрий Филиппович

1915

Северо-Казахстанская обл., Соколовский р-н, Лебедковский с/с

Соколовский РВК, Казахская ССР, Северо-Казахстанская обл., Соколовский р-н

69 морская стрелк. бр.

красноармеец

убит

10/19/1944


51.    

Галушкин Михаил Кузьмич

1910

Орловская обл., Клещевский р-н, с. Тулещино

Балхашский ГВК, Казахская ССР, Карагандинская обл., г. Балхаш

69 МСД 69 морск. СБр. 1 ОСБ

ст. сержант

убит

10/22/1944


52.    

Корохожаев Садыр 

1905

Казахская ССР, Чаяновский р-н, д. Комбакита

Шаянский РВК, Казахская ССР

69 МСД 69 морск. СБр. 1 ОСБ

красноармеец

пропал без вести

Между 01.10.1944 и 25.10.1944


53.    

Махмед Ибраев

1905

Семипалатинская обл., Бельагачский р-н

10.1941, Бельагачский РВК, Казахская ССР, Семипалатинская обл., Бельагачский р-н

72 осбр 2 отд. стр. б-н

красноармеец

убит

11.10.1944

Первичное место захоронения Норвегия, Киркенес, квадрат 0420, карта 1:100000, безымянная высота, в районе (ОБД «Мемориал» МО РФ)

54.    

Юнусов Ахмед Абдулович

1921

г. Алма-Ата

__.02.1942, Фрунзенский РВК, Казахская ССР, г. Алма-Ата, Фрунзенский р-н

72 отд. морская стр. бр.

красноармеец

убит

10/13/1944


55.    

Круглихин Федор Валентинович

1917

Алма-Атинская обл., Талды-Курганский р-н, к/з Коминтерн

28.06.1941, Галанкурганский РВК, Казахская ССР, Алма-Атинская обл.

83 сд штаб

красноармеец

убит

10/27/1944


56.    

Искаков Шеморден Искакович

1919

Казахская ССР, Кустанайская обл., Семиозерный р-н, г. Семиозерск

Семиозерный РВК, Казахская ССР, Кустанайская обл., Семиозерный р-н

СФ, 1 СБ 12 БР. МП СОР

красноармеец

пропал без вести

10/10/1944


57.    

Сабитов Фазрахма Нагуманович

1918

Казахская ССР, г. Семипалатинск

1940 Ленинский РВК, Казахская ССР, г. Семипалатинск, Ленинский р-н

СФ, 2 СБ 63 бр. мор. пехоты СОР

сержант

убит

10/13/1944


58.    

Сулейманов Турсункул Сулейманович

1918

Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл., с. Карабулово

Сайрамский РВК, Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл., Сайрамский р-н ( 1939 Сайрамский РВК, Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл., Сайрамский р-н)

СФ, 2 СБ 63 бр. мор. пехоты СОР

ст. лейтенант

убит

10/10/1944


59.    

Бердников Николай Трофимович

1923

Новосибирская обл., г. Черепаново

1944 Сайрамский РВК, Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл., Сайрамский р-н

СФ, 20 ИАП (СФ, ВВС 20 смеш. ав. полк 3 АЭ)

мл. лейтенант

пропал без вести

10/11/1944


60.    

Абдекаримов Жумаш 

1921

Казахская ССР, Алма-Атинская обл., Алакульский р-н

1941 Алакульский РВК, Казахская ССР, Алма-Атинская обл., Алакульский р-н

СФ, 3 СБ 63 бр. мор. пехоты СОР

краснофлотец

убит

13.10.1944


61.    

Айтимов (Айшимов) Распак (Распек, Роспек) 

1919

Казахская ССР, Павлодарская обл., Куйбышевский р-н

1939 Куйбышевский РВК, Казахская ССР, Павлодарская обл., Куйбышевский р-н

СФ, 338 отд. инж. бат. СОР

ефрейтор

убит

10.10.1944


62.    

Пустобаев Ливерий Иванович

1923

Казахская ССР, Западно-Казахстанская обл., Приуральный р-н, с. Кирсаново

Приуральный РВК, Казахская ССР, Западно-Казахстанская обл., Приуральный р-н

СФ, 78 ав. полк

мл. лейтенант

убит

10/26/1944


63.    

Овчинников Петр Иванович

1923

Чкаловская обл., Ташлинский р-н, с. Буренино

Павлодарский РВК, Казахская ССР, Павлодарская обл., Павлодарский р-н

СФ, ВВС 118 развед. ав. полк 3 АЭ

мл. лейтенант

пропал без вести

10/15/1944


64.    

Скнарев Александр Ильич

1912

Казахская ССР, Северо-Казахстанская обл., Кокчетавский р-н

1934 Московский РВ

9-й ГКМТАП (Гвардейский Краснознаменный минно-торпедный авиационный полк)

гв. майор

убит

16.10.1944

Данные ОБД «Мемориал» МО РФ

65.    

Каменев Александр Леонтьевич

1923

Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл., г. Ново-Кадолина

1944 добровольно

сф ввс 255 иакп 1 АЭ (255-й истребительный авиационный полк)

мл. лейтенант

убит (Норвегия, порт Вадсэ, в районе) - МО РФ

27.09.1944

Данные ОБД «Мемориал» МО РФ


Казахстанцы, погибшие в боях в Норвегии накануне или после Петсамо-Киркенесской операции

66.    

Коваленко Андрей Сергеевич

1923

Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл., Джувалинский р-н, с. Успеньевка

1942

сф ввс 78 иап 2 эскадр.

мл. сержант

убит (Норвегия, Перс-Фьорд, в районе - Мемориал МО РФ)

26.05.1944

Данные ОБД «Мемориал» МО РФ

67.    

Лемешко Андрей Иосифович

1914

Казахская ССР, Восточно-Казахстанская обл., Таврический р-н

1937 Таврический РВК, Казахская ССР, Восточно-Казахстанская обл., Таврический р-н

СФ, БО-229

старшина 2 ст.

погиб

12/7/1944



Created at : 10.10.2019, 23:00, Updated at : 10.10.2019, 23:05