Ambassador

CURRICULUM VITAE

of the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

of the Republic of Kazakhstan to the Republic of South Africa

H.E. Kanat K. Tumysh


Date of birth: - November 7, 1975

Place of birth: - Aqtóbe, Kazakhstan

Nationality: - Kazakhstan

Education: - 1993-1997 Bachelor of Arts (International Affairs & Economics),

The Al Farabi Kazakh National University

(Diploma with Honors, Summa Cum Laude)

- 1997-1999 Master of Arts (International Affairs & Economics),

The Al Farabi Kazakh National University

(Diploma with Honors, Summa Cum Laude)

- 2007-2016 Training Courses:

Joint Course for Senior Diplomats from Central Asia in

China Foreign Affairs University by Chinese MFA and Ministry of Commerce (Beijing)

OSCE General Orientation Program & Special Course on Political-Military Dimension,

OSCE Secretariat & OSCE Headquarters (Vienna)

E-Government Policy Course,

National Information Society Agency,

Republic of Korea (Seoul)

Special Course,

Office of the Narcotics Control Board,

Kingdom of Thailand (Bangkok)

Special Course on the UN Security Council affairs for newly-elected non-permanent

members of the Council by Chinese MFA

(Beijing)

Career: - 07.1997-08.1998 Officer,

State Protocol Directorate, MFA

- 08.1998-02.1999 Junior Political Officer,

Directorate General for Multilateral Cooperation, MFA

- 02.1999-08.2001 Vice Consul,

Consulate of Kazakhstan in Turkey (Istanbul)

- 08.2001-08.2003 Political Officer, Press Secretary,

Assistant to the Ambassador,

Embassy of Kazakhstan in Turkey (Ankara)

- 09.2003-12.2003 Political Officer,

Directorate General for Multilateral Cooperation, MFA

- 12.2003-03.2005 Consul,

Embassy of Kazakhstan in Hungary (Budapest)

- 04.2005-02.2006 Senior Political Officer,

Directorate General for Multilateral Cooperation, MFA

- 02.2006-11.2007 Counsellor, Head of Section,

Asia Cooperation Division, MFA

- 11.2007-07.2009 Director,

Asia Security Division,

Directorate General for Asia Cooperation,

MFA

- 07.2009-07.2010 Deputy Director-General,

Directorate General for Asia Cooperation,

MFA

- 07.2010-06.2014 Deputy Executive Director,

International Organization “Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia" (CICA)

- 10.2014-02.2015 Adviser to the Minister,

MFA

- 02.2015-07.2016 Minister Counsellor,

Permanent Mission of the Republic of Kazakhstan

to the United Nations

- 08.2016-06.2019 Deputy Permanent Representative

of the Republic of Kazakhstan to the United Nations

- From 07.2019 Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

of the Republic of Kazakhstan to the

Republic of South Africa

Family status: - Married (two sons and daughter)

Languages: - Kazakh, Russian, Turkish and English

Awards: - States: Kazakhstan, China

International & regional organizations: Interpol, SCO, CICA, TurkSOY
Created at : 6.11.2016, 18:50, Updated at : 29.08.2019, 09:05