Ambassador

Imangali Tasmagambetov

Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Kazakhstan to the Russian Federation

He was born on December 9, 1956 in Novobogat village of Makhmabet area of Guriyev region.

He graduated from the Uralsk Pedagogical Institute named after Pushkin (1979), natural – geographical faculty, teacher of geography and biology.

Since 1989 – First secretary of Central Committee LKSM of Kazakhstan;

Since 1991 – Chairman of the State committee of the Republic of Kazakhstan on youth affairs;

Since 1993 – Assistant of the President of Republic of Kazakhstan;

Since 1995 – Deputy Prime-Minister of the Republic of Kazakhstan;

Since 1997 – Deputy Prime-Minister of the Republic of Kazakhstan – Minister of Education and Culture of the Republic of Kazakhstan;

Since 1997 – Deputy Head of Administration of President of the Republic of Kazakhstan – Head of Organization – Control Department of Administration of President of Kazakhstan;

Since 1999 – Akim of Atyrau region;

Since December 2000 – Deputy Prime-Minister of the Republic of Kazakhstan;

Since 2002 – Prime-Minister of the Republic of Kazakhstan;

Since 2003 – State Secretary of the Republic Kazakhstan;

Since 2004 – Head of Administration of President of the Republic of Kazakhstan;

December 2004 – April 2008 – Akim of Almaty city;

Since April 2008 – Akim of Astana city;

Since October 2014 – Minister of Defence of the Republic of Kazakhstan;

Since September 2016 – Deputy Prime Minister of the Republic of Kazakhstan;

Since 16 of February 2017 – Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Kazakhstan to the Russian Federation

Created at : 6.11.2016, 18:50, Updated at : 8.11.2016, 17:03